5 najczęstszych  dolegliwości  w ciąży - jak sobie z nimi radzić?

Okres ciąży to stan niepodobny do żadnego innego momentu w naszym życiu. Te dziewięć miesięcy to czas dla Ciebie na przygotowanie się i oczekiwanie nowego człowieczka w rodzinie. Często pojawiają się lęki i obawy „czy dam radę?”, a jeszcze u niektórych dodatkowo pojawiają się dolegliwości w ciąży, które wcale nie pomagają cieszyć się tym szczególnym czasem.

.

1. Zgaga

W ciąży rozluźniają się mięśnie wpustu żołądka, kwasy mogą łatwiej się cofać i drażnić błonę śluzową przełyku co powoduje zgagę. Jeśli dokuczała Ci zgaga przed ciążą, istnieje ryzyko, że w ciąży to nieprzyjemne uczucie pieczenia w gardle się nasili. Małe posiłki, równomiernie rozmieszczone w ciągu dnia powinny zredukować ból.

Niewskazane jest jedzenie:

  •  tłustych serów,
  • smażonych na głębokim tłuszczu mięs,
  • cytrusów,
  • czekolady,
  • kawy,
  • w pośpiechu i stresie.

Naturalnym sposobem, który pomaga zredukować pieczenie jest siemię lniane pite w formie kleiku (do ciepłej herbaty dodać łyżkę świeżo mielonego siemienia lnianego, dokładnie zamieszać i wypić). Pomagają też migdały, woda z octem jabłkowym i ciepłe mleko (może być roślinne) z kardamonem.

 


2. Nudności

Nudności pojawiają się najczęściej w pierwszym trymestrze ciąży. Mogą występować tylko rano albo przez cały dzień - co jest uciążliwe. Przyczyną nudności mogą być niedobory żywieniowe np. witamin z grupy B, ale też gwałtowny wzrost gonadotropiny kosmówkowej w pierwszym trymestrze trwania ciąży.

Na poranne nudności świetnie sprawdza się ciepła woda ze świeżym imbirem. Często wymioty mogą być spowodowane też stresem – może warto zacząć prowadzić dziennik, w którym będziesz notować swoje uczucia i myśli, a także wzbogacić dietę w odżywcze produkty takie jak jajka, pyłek pszczeli czy spirulina.


3. Zaparcia

Podwyższony poziom progesteronu powoduje rozluźnienie jelit. Perystaltyka jelit jest wolniejsza i też więcej składników odżywczych jest wchłanianych z pożywienia. Siedzący tryb życia i dieta bogata w cukier pogłębiają ten problem. Pomocne będą produkty bogate w błonnik pokarmowy zawarty w jabłkach, otrębach, warzywach i kaszach. Często zaparcia spowodowane są niedostatecznym spożywaniem płynów – polecam ciepłą wodę. Dobrym sposobem jest też zjedzenie łyżeczki kminku albo zaparzeniu go w ciepłej wodzie.

 


4. Rozstępy

Rozstępy są często dziedziczne, jeżeli miała je Twoja mama, duże prawdopodobieństwo, że ten problem będzie dotyczyć też Ciebie. Przyczyną rozstępów jest szybki przyrost masy ciała, włókna kolagenowe ulegają rozciągnięciu. Mogą pojawić się one w okresie dorastania, w ciąży, kiedy nasza waga się zmienia. Aby uniknąć rozstępów należy starać się, aby nie przybierać zbyt gwałtownie na wadze. Odpowiednia dieta, codzienna aktywność, używanie specjalnych kosmetyków – to podstawa. Prewencja jest szczególnie istotna, ponieważ łatwiej zapobiegać, bardzo trudno je potem usunąć. Olej makadamia i Krem Ziajka świetnie się sprawdzi.


5. Puchnięcie kończyn

Obrzęki mogą być powodem za dużej ilości soli w diecie, zwłaszcza jeżeli żywisz się na mieście – nie masz kontroli nad tym ile jest jej w Twojej diecie. Za mała ilość płynów również może być przyczyną tego, że organizm magazynuje wodę. Odpowiednio zbilansowana dieta i picie herbatek ziołowych z pokrzywy i mniszka lekarskiego poprawią funkcjonowanie nerek i będą działać moczopędnie.

Komentarze ()

Nasz sklep stosuje pliki cookies w celu zapewnienia świadczenia usług oraz dla celów statystycznych. Więcej informacji znajduje się w naszej polityce prywatności.