Jak wybrać łóżeczko dziecięce?Kompletowanie wyprawki to jedna z przyjemniejszych czynności związanych z okresem oczekiwania na maleństwo. Bardzo ważnym etapem jest odpowiednie wybranie i przygotowanie łóżeczka. W końcu to miejsce, w którym maluch będzie spędzał większość swojego czasu, więc warto zapewnić mu zdrowy i spokojny sen już od pierwszych dni życia.

I tu jako przyszli rodzice musimy odpowiedzieć sobie na pytanie „jakie łóżeczko będzie najlepsze dla naszego niemowlaka?”. Który model i jakiego producenta wybrać? Wiadomo, że często decydując się na zakup kierujemy się zasobnością portfela i oczywiście tym co nam się podoba. Jest jednak kilka rzeczy nad którymi warto zastanowić się wcześniej np. jak długo chcemy aby pierwsze łóżeczko służyło naszemu maluszkowi…Razem z mężem jako przyszli rodzice również stanęliśmy przed dylematem wyboru pierwszego łóżeczka dla naszego maleństwa. Zdecydowaliśmy się na produkt polskiej firmy Drewex, która w swojej ofercie poza łóżeczkami posiada również mebelki do pokoju maluszka. Co ważne produkuje meble na najwyższym poziomie które posiadają wszystkie ważne atesty i certyfikaty. Na początku poszukiwań ustaliliśmy z mężem, że łóżeczko musi być w miarę klasyczne bo po pierwsze musiało nam się wpasować w meble które już posiadaliśmy, a po drugie chcielibyśmy aby w rodzinie zagościło na trochę dłużej i posłużyło nam również w przyszłości, a wiadomo klasyka jest ponadczasowa. Nasz wybór padł na model Lisek, bardzo proste łóżeczko z szczebelkami wykonane w 100% z drewna sosnowego dostępne w 4 różnych kolorach z małym liskiem pośrodku jako elementem ozdobnym. Łóżeczko dostępne jest w wersji standardowej lub z obniżanym bokiem, a ponieważ chcemy by posłużyło nam trochę dłużej wybraliśmy tę pierwszą opcję ze względu na możliwość wyciągania szczebelków gdy dziecko już zacznie chodzić (niestety wersja z obniżanym bokiem nie posiada tej opcji). Akurat ten model nie miał w zestawie plastikowej osłonki na boki łóżeczka na której nam zależało, ale producent daje możliwość dokupienia jej za nie duże pieniądze. Do mebelka można dokupić również szufladę (która posiada zamknięcie więc nie będzie się kurzyć w środku ) oraz kółka do nóżek, jeśli potrzebujemy modelu który bez problemu może zmieniać swoje położenie. Same łóżeczko bardzo ładnie się prezentuje, jest bardzo lekkie (mogę swobodnie go przesuwać jeśli chce przemeblować pokoik), a zarazem bardzo stabilne. Szybka ściąga na co zwrócić uwagę wybierając łóżeczko dla noworodka.

  • Materiał z którego zostało wykonane. Łóżeczko powinno być drewniane, pomalowane bezpiecznymi farbami oraz starannie obrobione, aby dziecku nie weszła żadna drzazga. Nie powinno mieć też żadnych elementów, które maluch mógłby połknąć. Jeśli jednak zdecydujemy się na zakup łóżeczka z sklejki, sprawdźmy czy materiał z którego zostało wykonane posiada odpowiednie atesty. Drewniane łóżeczka wykonuję się z sosny lub buku. Oba materiały są bardzo dobre i posłużą przez długi okres naszemu maluchowi, buk po prostu jako twardsze drewno jest materiałem troszkę bardziej stabilniejszym i solidniejszym, ale co za tym idzie również trochę droższym. 
  • Rozmiar: najpopularniejsze łóżeczka to te o wymiarach 120×60 cm. Zdarzają się również większe 140×70 xm, które mogą dłużej posłużyć dziecku, ponieważ oprócz tego, że są dłuższe, można je zamienić na zwykłe łóżko.
  • Regulowana wysokość: na ogół posiada ją większość łóżeczek, ale warto zwrócić uwagę żeby nam to nie umknęło. Zazwyczaj są to trzy poziomy, które dostosowujemy do wieku dziecka. Pozwala to na bezpieczne korzystanie z łóżeczka i wyjmowanie naszej pociechy.
  • Wyjmowane szczebelki/ opuszczany bok: Tu często musimy podjąć decyzje na czym bardziej nam zależy, bo na rynku praktycznie nie ma łóżeczek które posiadają obie funkcje. Pierwsza opcja lepiej sprawdzi się, gdy dziecko umie już chodzić, a jest jeszcze za małe żeby zdemontować mu cały bok łóżeczka. Wtedy wystarczy wyjąć szczebelki i maluch może swobodnie wychodzić i wchodzić do łóżeczka kiedy tylko ma na to ochotę. Opuszczany bok tak naprawdę sprawdzi się bardzo dobrze w pierwszych miesiącach, kiedy dziecko jest malutkie. Znacząco ułatwi wkładanie i wyciąganie maluszka do łóżeczka. Przy starszym dziecku jest już kłopotliwe, bo ciągle trzeba go podnosić i opuszczać z zależności od pory dnia i humoru naszej pociechy. 
  • Szczebelki: odstępy między szczebelkami nie mogą być mniejsze niż 2,5 cm, żeby rączka, czy nóżka dziecka nie uwięzła między nimi, ani większe niż 6 cm, aby nie zmieściła się między nimi główka dziecka.
  • Plastikowa osłonka: sprawdzi się kiedy dziecko zacznie ząbkować. Osłonka zabezpieczy łóżeczko przed zniszczeniem, ale co ważne uniemożliwi maluszkowi obgryzanie górnych boków. Przy zakupie zapytajmy czy model na który się decydujemy ma takie nakładki w zestawie czy trzeba je zakupić (nie każde łóżeczko ma je w standardzie, a koszt takich nakładek to kilka złotych).
  • Szuflada: dodatkowe miejsce do przechowywania podręcznych rzeczy dla maluszka. Warto zwrócić uwagę na to, aby szuflada się swobodnie otwierała i zamykała, na sposób jej wykonania i praktykę użytkowania takiej szuflady w miejscu gdzie będzie stało łóżeczko. Pamiętajmy, że rzeczy w takiej szufladzie mogą się kurzyć więc sprawdźmy czy szuflada jest przykrywana od góry.
Edyta