Przeziębienie u niemowlaka


Jak radzić sobie z przeziębieniem u niemowlaka? Poniżej zostały przedstawione sposoby, którą ulżą twojemu dziecku. Sprawdź jak postępować z chorym Maluszkiem.

Okres przełomowy między porami roku – zimą a wiosną (w szczególności taki z często zmieniającymi się warunkami pogodowymi), jest idealnym czasem na rozwój grypy czy innej choroby wirusowej. Nawet lekkie przewianie lub przegrzanie delikatnego organizmu dziecka może przerodzić się w chorobę, która znana jest też jako zaziębienie.

Przeziębienie wywoływane jest przez wirusy. Typowymi objawami są: kaszel, katar, wyższa temperatura ciała, złe samopoczucie. Przeziębienie może rozwijać się kilka dni.


Katar u niemowlaka – jak oczyszczać nosek dziecka?

Nawet zdrowe niemowlaki często kichają. W naturalny sposób dochodzi wtedy u nich do oczyszczenia nosa. W przypadku kataru, kiedy to nos jest zatkany, dziecko ma utrudnione oddychanie. Narasta wtedy złe samopoczucie niemowlaka i tym samym rozdrażnienie.

Dobrym sposobem na oczyszczanie nosa dziecka jest użycie soli fizjologicznej lub wody morskiej w sprayu oraz aspiratora, którym łatwo jest usunąć wydzielinę z nosa. Wśród aspiratorów można wyróżnić elektryczne (np. Pingwinek lub Delfinek firmy MesMed), aspiratory do ssania/ustne (np. Frida, aspirator firmy Canpol babies), ale również takie, które podłącza się do odkurzacza (Katarek, Nosko).

Dodatkowymi środkami o charakterze zwalczającym mogą być kąpiele w tymianku oraz smarowanie skóry pod noskiem maścią majerankową.

Warto także zaopatrzyć się w nawilżacz powietrza, który ułatwi dziecku oddychanie (np. nawilżacze z firmy MesMed). Urządzenie to utrzyma stosowną wilgotność w pomieszczeniu, w którym znajduje się niemowlę. Dzięki temu nie dojdzie do wysuszenia błon śluzowych u dziecka.


Temperatura ciała

Należy sprawdzać temperaturę ciała dziecka co kilka godzin. Jeśli przekracza ona 38 stopni Celsjusza, trzeba skonsultować się już z lekarzem.

Do pomiaru temperatury dziecka wygodne są termometry elektroniczne, np. bezdotykowe (np. firmy MesMed) lub klasyczne (np. firmy Canpol babies). Prawidłowa temperatura ciała u dzieci do pierwszego roku życia to 36-37 stopni Celsjusza.


Najważniejsze…

Aby stosować kilka sprawdzonych sposób, które ułatwią dziecku przebycie przeziębienia. Podsumowując, trzeba pamiętać o:

  • nawilżaniu powietrza w pomieszczeniu, w którym przebywa dziecko,

  • gdy pojawi się katar używać, np. soli fizjologicznej i usuwać wydzielinę za pomocą aspiratorów,

  • kontrolowaniu temperatury ciała niemowlaka,

  • smarowaniu skóry pod noskiem maścią majerankową.

Przeziębienie to nie tylko gorączka czy katar – może pojawić się również kaszel. Przy wszystkich tych objawach ważne jest to, aby dziecko dużo odpoczywało i spało oraz żeby było regularnie nawadniane. Starszym dzieciom, aby chętniej przyjmowały płyny można sporządzać owocowe i ziołowe napary lub herbatki. Można kupić gotowy wyrób, np. Herbatki ze Zdrowej Chatki posiadają w swojej ofercie różne smaki, które dostosowane są do objawów przeziębieniowych. Można podawać je dzieciom od 36 miesiąca życia.

Podczas choroby dziecka można podawać także witaminę C w kroplach. Wywiera ona stymulujący wpływ na procesy odpornościowe organizmu.

Jeśli objawy się nasilają i/lub gorączka jest powyżej 38 stopni Celsjusza należy udać się do lekarza. Konsultacja lekarska pozwoli na prawidłowe dobranie leków.


Sandra