.

Godzina 23:20 najwyższy czas iść spać, a Ty najchętniej zjadłabyś pyszny krem czekoladowy z ogórkami małosolnymi, śledziami i zapiła to ciepłym mlekiem. Czy ta sytuacja czasem nie przypomina Ci Ciebie samej? Zachcianki pojawiają się najczęściej w pierwszym trymestrze ciąży. Przyczyną ich jest nasza burza hormonalna To wzrost stężenia hormonów - prolaktyny, progesteronu, estrogenów – są odpowiedzialne za zachcianki i nagłe zmiany w reakcjach, nastrojach, a także emocjach kobiet w ciąży. Częsta ochota może być objawem niedoboru witamin i składników mineralnych.

Najważniejsza jest to co jesz na co dzień. W Twoim jadłospisie powinny się znaleźć niezbędne witaminy, składniki mineralne, zdrowe tłuszcze, pełnowartościowe białko, warzywa i owoce. Podczas ciąży wzrasta zapotrzebowanie na składniki odżywcze, dlatego zwłaszcza w tym czasie ważne jest by Twoje żywienie było jakościowe, a nie ilościowe. Jakościowe tzn. jak najmniej przetworzone. Jeżeli masz problem z dietą warto skonsultować się z dietetykiem i wspólnie ułożyć smaczny i kolorowy jadłospis.

- Kiedy masz ochotę na czekoladę warto uzupełnić poziom magnezu,
- ochota na czerwone mięso może oznaczać niedobór żelaza,
- niedobór tłuszczu w diecie może powodować niepohamowany apetyt na masło,
- chęć spożywania dużej ilości owoców może oznaczać niedobór witaminy C.

Co jednak gdy Twoje zachcianki wymknęły Ci się spod kontroli?

Najczęstsze przyczyny zachcianek:


1. Nuda

W zazwyczaj masz więcej czasu, często jest tak, że nie musisz już chodzić do pracy. Siedzisz w domu i szukasz informacji o produktach, które chcesz kupić. Jesteś sama w mieszkaniu. Wcześniej w pracy byłaś otoczona ludźmi, większość Twoich koleżanek pracuje. Czujesz znudzenie. Sięgasz do szafki ze słodyczami i wyjmujesz czekoladę do filmu, potem chrupiesz paluszki podczas szukania inspiracji do pokoiku Twojego dziecka. To krótka droga do wprowadzenia niezdrowych wzorców żywieniowych. Dla niektórych najtrudniej trzymać zdrowe nawyki właśnie w domu, kiedy jesteśmy otoczeni jedzeniem. Warto wprowadzić sztywne zasady

- jem tylko przy stole, o wyznaczonych godzinach
- dzień wcześniej planuję co zjem następnego dnia
- kiedy będę się nudzić pójdę na spacer lub zrobię coś zdrowego dla całej rodziny
- zawsze będę miała przygotowaną zdrową przekąskę na czarną godzinę


2. Poczucie osamotnienia

Wcześniej byłaś otoczona ludźmi, a teraz Twój mężczyzna jest w pracy, nie ma codziennych ploteczek z koleżankami z biura, pojawia się uczucie osamotnienia i często sięgamy wtedy po niezdrowe przekąski. Pamiętaj słodycze poprawią Ci nastrój tylko na chwilę, warto sięgnąć do przyczyny. Spróbuj zadzwonić do koleżanki i opowiedzieć jej jak się czujesz, wyjdź z domu do centrum hadlowego gdzie jest dużo ludzi, poczytaj ciekawą książkę. Zrób listę rzeczy, które zawsze chciałaś zrobić, ale nie miałaś na nie czasu bo chodziłaś do pracy. Może to być SPA dla stóp, maraton czytania książek, nauka pieczenia zdrowych ciast.


3. Stres

Jesteś w nowej sytuacji, nosisz w brzuchu małego człowieczka, zrozumiałe jest że się stresujesz. Boisz się jaką będziesz mamą, czy dasz radę, jak sobie poradzicie razem. Człowiek w stresie często rozładowuje napięcie jedząc jeżeli Ty też tak masz warto porozmawiać o tym ze swoją mamą czy też miała takie obawy – na pewno da Ci cenne wskazówki. Możesz też przedyskutować ten temat z psychologiem albo położną. Przeczytać kilka książek o macierzyństwie, zapisać się na jogę dla kobiet w ciąży.


 

Komentarze ()

Nasz sklep stosuje pliki cookies w celu zapewnienia świadczenia usług oraz dla celów statystycznych. Więcej informacji znajduje się w naszej polityce prywatności.