Wyprawka dla dziecka wiąże się z podejmowaniem mnóstwa decyzji i zgłębianiem nowej wiedzy. Wybór fotelika samochodowego to często domena mężczyzn, to oni czytają o bezpieczeństwie i zastosowanych technologiach. 

Pierwszy fotelik 0-13 kg jest jedynym rozmiarem fotelika, który kupujemy bez mierzenia w nim dziecka. Wielu przyszłych rodziców zakłada, że w takim razie można ten produkt kupić przez internet. Nie jest tak do końca. Przed podjęciem decyzji warto podjechać do sklepu i przymierzyć fotelik do samochodu. Kanapy w samochodach są różne, mają inne kąty nachylenia, co powoduje, że nie zawsze produkt z największą ilością gwiazdek będzie dla nas odpowiedni. 

Z bazą czy bez bazy?

Kolejny dylemat. Baza kosztuje prawie drugie tyle co fotelik, ale uwierzcie, że warto. Jednym kliknięciem fotelik jest zamontowany. Każda baza ma kontrolki, które informują czy fotel jest odpowiednio zadokowany w bazie. Plusem tego rozwiązania jest przede wszystkim powtarzalność, której nie będzie przy montowaniu fotelika na pas. Wystarczy za słabo ściągnąć pas przy zapinaniu i już fotelik jest nieprawidłowo zapięty. Kolejnym argumentem przemawiającym, jest szybkość z jaką montujemy fotelik na bazie w porównaniu do klasycznego zapięcia na pas. Każda baza ma przypisane modele foteli, które pasują do niej. Warto przy wyborze pierwszego fotelika sprawdzić czy do tej bazy będzie można kupić fotelik następny (0-18 kg) i najlepiej od razu sprawdzić czy również pasuje do samochodu.

Mój wybór

Ja zdecydowałam się na Cybexa Clouda Z. Fotelik ma obrotowa bazę, która jest wygodnym rozwiązaniem przy wkładaniu i wyjmowaniu dziecka. Cloud Z dostał 4 gwiazdki w ADAC’u i ma ochronę boczną. Jego skorupa redukuje siły uderzenia do 25%. Dla mnie jako mamy kwestia bezpieczeństwa mojego dziecka jest najważniejsza. Fotelik został dopasowany do naszego samochodu, a Pani poinstruowała nas jak montować fotelik. :) Kolejnym plusem tego fotelika jest wygodna regulacja zagłówka, jest ona od razu zintegrowana z pasami. Dzięki czemu długość pasów zmienia się automatycznie. To co urzekło mnie w tym foteliku to budka przeciwsłoneczna XXL. Nasz bobasek (jak większość bobasków) jest wrażliwy na słońce i ta budka jest wybawieniem. Atutem jest to, że budka ma filtr UVP 50+. Jednak to co wyróżnia ten model fotelika to to, że rozkłada się on do pozycji leżącej poza pojazdem. Sprawia to, że dziecko może odpoczywać w ergonomicznej dla niego pozycji np. na stelażu od wózka podczas szybkich zakupów czy wizyty u lekarza. Chociaż przyznam się szczerze, że mogę policzyć na palcach jednej ręki ile razy korzystałam z tej funkcji, Jestem pod tym względem staroświecka i uważam, że najlepsza dla dziecka do przemieszczania poza samochodem jest gondola od wózka. Pewnie zmieniłabym zdanie gdybyśmy więcej podróżowali samochodem. Mam znajome, które wychwalają tą funkcję i używają jej dość często.

Fotelik + wózek gotowy zestaw

Przy wyborze odpowiedniego fotelika warto sprawdzić czy wybrany model pasuje do wózka jaki chcemy kupić. Fotelik można zamontować na stelażu wózka za pomocą specjalnych adapterów. Adaptery dokupuje się osobno. Nie skupiałabym się na kupowaniu gotowego zestawu bo jest w promocji. Uważam, że zarówno fotelik jak i wózek muszą być dopasowane do nas i naszego stylu życia. 

Podsumowanie

Na co zwracać uwagę przy wyborze fotelika? 

  1. Dopasowanie fotelika do samochodu. Najważniejsze to żeby fotelik pasował do samochodu, w którym będzie montowany. Jeśli macie dwa samochody, sprawdźcie czy wybrany model pasuje do obu pojazdów. 

  2. Bezpieczeństwo. Warto zwrócić uwagę na testy ADAC i w którym roku dany model dostał te gwiazdki. 

  3. Waga fotelika.Dla niektórych ważna jest waga fotelika, Cloud Z do najlżejszych nie należy. Tutaj prym wiedzie polska marka Avionaut i ich flagowy model Pixel. 

  4. Obrotowa baza. Z mojej strony mogę polecić bazę obrotową to duże ułatwienie dla rodziców. <3

  5. Dopasowanie fotelika do wózka.

  6. Budżet. To nie jest produkt na którym warto oszczędzać. Tutaj kierujemy się przede wszystkim bezpieczeństwem.

Nie polecam kupować:

używanych fotelików, 

z niewiadomego źródła

Bezpiecznych podróży! :)

Komentarze ()

Nasz sklep stosuje pliki cookies w celu zapewnienia świadczenia usług oraz dla celów statystycznych. Więcej informacji znajduje się w naszej polityce prywatności.