- Agnieszka Skotny
- Akcesoria dla mam
- 7284 odwiedzin
Laktator elektryczny czy ręczny? Kobiety przy sporządzaniu listy wyprawki dla siebie i swojego maluszka mają dylemat: jakiego rodzaju laktator będzie im potrzebny? Jaki okaże się dostosowany do ich wymogów.
Na forach parentingowych mamy polecają, aby w laktator zaopatrzyć się po urodzeniu dziecka. Wtedy można najlepiej dostosować to urządzenie do indywidualnych potrzeb. Kobieta też zauważa czy konieczne jest ściąganie pokarmu co kilka godzin, czy może dzieje się to tylko okazjonalnie. Można jednak zorientować się jakie laktatory występują na rynku i poszukać opinii na ich temat.
Laktator ręczny czy elektryczny?
Który z tych laktatorów okaże się lepszy? Wszystko zależy od tego jak często pokarm będzie ściągany i z jakimi problemami boryka się mama.
Laktator ręczny sprawdza się u kobiet, które rzadko ściągają pokarm i nie miewają problemów z laktacją, np. zbyt małą ilością pokarmu. Urządzenia te są zdecydowanie tańsze od elektrycznych i nie naruszą w dużym stopniu budżetu. Laktator ręczny pracuje ciszej, co pozwala także na komfortowe odciąganie pokarmu poza domem. Trzeba jednak poświęcić temu więcej czasu i siły.
Przy wyborze takiego laktatora warto sprawdzać siłę ssania – najlepiej sprawdzają się laktatory dwufazowe, które w pewien sposób odwzorowują ssanie dziecka. Jedna z faz jest dość szybka i ma pobudzić laktację, druga zaś jest wolniejsza, ściągająca pokarm.
Popularne laktatory ręczne
Philips Avent Laktator Natural
Wyprofilowany lejek pozwala na wygodną pozycję podczas odciągania pokarmu. Posiada miękką nakładkę masującą oraz jest prosty w obsłudze.
Posiada w zestawie podkładkę stabilizującą. Nakładka jest miękka i dobrze dopasowuje się do piersi.
Posiada dwie fazy ściągania pokarmu. Do zestawu dołączona jest podstawka stabilizująca. Możliwość dokupienia nakładek w różnych rozmiarach oraz innych akcesoriów.
Lovi Laktator ręczny Expert 3D Pumping
Posiada silikonowy lejek i zawór antyzwrotny. Jest lekki, jego konstrukcja jest niewielka. Ma wygodną rączkę do chwytania i prostą, intuicyjną obsługę.
Laktator elektryczny sprawdzi się najlepiej u kobiet, które chcą, aby ich dziecko piło pokarm naturalny, jednak często są poza domem – pracują. Wybierając tego typu urządzenie trzeba liczyć się jednak z ceną. Laktatory elektryczne dedykowane są również dla kobiet, które mają problemy z laktacją, np. przez zapalenie piersi. Produkty te są głośniejsze niż laktatory ręczne, nie wszystkie także są na baterie – posiadają zasilanie sieciowe.
Przy wyborze laktatora elektrycznego trzeba zwrócić uwagę na prędkość pracy, którą określa się cyklami na minutę (cpm). Do częstego użytkowania najlepiej sprawdzi się taki, który posiada od 35 do 60 cyklów na minutę. Jednak do sporadycznego stosowania wystarczy laktator z cpm od 30 do 35.
Popularne laktatory elektryczne
Philips Avent Laktator Natural Elektryczny
Posiada zasilanie na baterie i prąd. W zestawie znajduje się miękka nakładka masująca. Jest łatwy w montażu i czyszczeniu. Posiada 3 ustawienia odciągania pokarmu i jedną fazę stymulacji.
Posiada zasilanie na prąd i baterie. Posiada dwie fazy ssania. Łatwy w montażu, poręczny.
Lansinoh Pojedynczy laktator elektryczny
Posiada 6 poziomów ssania – z dwoma fazami odciągania. Nakładka wykonana jest z miękkiego silikonu co pozwala na bardzo dobre dopasowanie się piersi. Działa na zasilanie sieciowe i baterie.
Lovi Elektryczny Laktator Expert 3D Pumping
Laktator ma aż 9 stopni odciągania. Każdy kolejny oznacza intensywniejsze pobieranie mleka. Zaawansowany technologicznie pod względem budowy i zasady działania lejek oraz funkcja 2-fazowości, maksymalnie odwzorowują proces ssania piersi przez dziecko.
Trudno jest odpowiedzieć na pytanie jaki laktator jest najlepszy. Ilość dostępnych modeli na rynku powoduje, że wybór wcale nie jest taki prosty. Trzeba dokładnie czytać opisy i parametry danych produktów. Przede wszystkim należy określić swoje potrzeby i wtedy jak najlepiej dostosować laktator do swoich indywidualnych wymagań.