- Dziecko
- 3469 odwiedzin
Zacznijmy może od tego, że każde dziecko jest inne: niektóre przesypiają większość nocy, inne budzą się co chwila, albo budzą się o 5 rano, a czasami wcale nie chcą zasypiać o 19:30 tylko o 21:00 :). To jest całkowicie normalne. Tak samo jest z dorosłymi, jedni wstają o 6 rano bez mrugnięcia okiem i są tzw. rannymi ptaszkami. Sowy o tej godzinie przewracają się na drugi bok i jeszcze smacznie śpią. Każdy z nas ma dobowy rytm snu i kiedy przychodzi „ta” godzina, powieki same opadają i proszą o miękką pierzynkę - to oznaka, że czas iść spać. Dziecko uczy się tego rytmu w pierwszych miesiącach swojego życia. Na początku nie odróżnia dnia od nocy i to od nas zależy jak pokierujemy jego snem.
Warto wprowadzić kilka zasad do Waszego rytmu życia i obserwować jak reaguje dziecko bo najważniejsza jest elastyczność, a nie ślepe podążanie za radami czytanymi w mądrych książkach :).
1. Poczucie bezpieczeństwa
Są różne szkoły usypiania dziecka. Jedni mówią, że od najmłodszych lat maleństwo powinno spać w swoim łóżeczku. Inni są zdania, że dziecko powinno spać z rodzicami, bo to buduje więź i poczucie bliskości. Świetnym rozwiązaniem i połączeniem tych dwóch szkół jest łóżeczko dostawne. Dziecko ma swoją przestrzeń do spania, a jednocześnie rodzice są na wyciągnięcie rączki i gdyby coś się działo zawsze możecie wziąć niemowlaka, nakarmić go czy przytulić bez niepotrzebnego biegania po domu i potykania się o rozrzucone przedmioty. Łóżeczko dostawne ma regulowane nóżki, dzięki czemu idealnie dopasujesz je do wysokości swojego łóżka. Gdy dziecko ma kolkę możesz ustawić wysokość jednych nóg łóżeczka wyżej, dzięki czemu jest ono pod delikatnym kątem.
Jeśli Twoje dziecko nie ma problemów ze snem i ma osobny pokój, gdzie przesypia większość nocy – jesteś szczęściarzem. Warto wtedy zaopatrzyć się w nianię elektroniczną żeby spać spokojnie. Będziesz wtedy słyszeć, kiedy dziecko się przebudzi. Niektóre nianie są dwukierunkowe i możesz delikatnie je uspokoić bez wychodzenia z łóżka.
2. Wprowadzenie rytuałów
Rytuały nie tylko są potrzebne nam,dorosłym, ale przede wszystkim dzieciom. Kąpanie pociechy codziennie o tej samej porze, puszczanie mu uspokajającego białego szumu z Szumisia, działa kojąco i przypomina mu dźwięki jakie słyszał w brzuchu mamy. Dziecko do 3 miesiąca życia „uczy się spać” , dlatego warto też wyraźnie oddzielić dzień od nocy np. poprzez delikatne przyciemnienie światła i zastosowanie lampki o delikatnym świetle. Po co robić mu terapię szokową? Przed snem można włączyć mu karuzelkę z delikatnym uspokajającym dźwiękiem. Kolejną ważną sprawą jest ograniczenie oglądania telewizji, komputera, telefonu gdy w pobliżu jest dziecko, w szczególności wieczorem. Te urządzenia wytwarzają niebieskie światło, które jest dla nas szkodliwe i może zaburzać rytm snu, już nie mówiąc o nadmiarze bodźców dla dziecka.
3. Rytm dnia
Warto, żeby od początku wprowadzić noworodkowi rytm dnia. Np. Rano odsłaniamy zasłony, ubieramy dziecko, karmimy, idziemy na spacer, jest też czas na drzemkę.:) Działamy wg stałego planu co daje dziecku poczucie bezpieczeństwa.. Na sen pozytywnie wpływa przebywanie wspólnie na świeżym powietrzu. Wtedy maluszek dotlenia się i hartuje.
Dziecko w ciągu dnia nie musi spać w swoim łóżeczku, możemy mieć je na oku. Świetnym pomysłem jest łóżeczko z kółkami Chicco Baby Hug. My możemy gotować obiad, czytać książkę czy pić kawę z przyjaciółką, podczas gdy maleństwo smacznie śpi.
4. Wygoda i komfort
Dla dobrego snu potrzebny jest też odpowiedni materac, wygodne i przyjemne w dotyku śpioszki oraz bawełniana pościel (pamiętaj żeby przed pierwszym założeniem wyprać wszystkie ubranka i pościel).
Dobry materac, to znaczy jaki? Na pewno taki, który się nie odkształca, dopasowuje kształtem do ciała dziecka i nie uczula.
Warto wprowadzić te zasady w życie i obserwować dziecko, kiedy jest zmęczone, pobudzone, co działa usypiająco. Każda reakcja maleństwa jest dla rodzica informacją.
Znam parę, której dziecko najlepiej zasypia, gdy w domu jest głośno np. przychodzą znajomi na wieczorną posiadówkę, ale wiadomo, to nie jest reguła bo są też dzieci, które potrzebują ciszy i spokoju. :)
Zobacz: