Każdy rodzic staje prędzej czy później przed trudnym wyborem. Jaki fotelik wybrać dla naszych pociech do wspólnych podroży? W obliczu mnogości oferty i dostępnych opcji można niejednokrotnie dostać zawrotów głowy! Zatem, który fotel wybrać, jaki jest najlepszy? Otóż najlepszy fotelik dla dziecka to taki, który jest dobrze dopasowany do wzrostu, wagi i wieku dziecka, jednocześnie pasujący do naszego samochodu a przy okazji łatwy w montażu. Dobrze dobrany fotelik samochodowy to kwestia bezpieczeństwa i wygody podróżowania naszego dziecka.

Do kiedy przewozić dziecko w foteliku?

Obowiązkiem każdego kierowcy jest przewożenie dziecka w foteliku samochodowym do osiągnięcia przez nie 150cm, lub w skrajnych przypadkach 135cm wzrostu.

Czy każdy fotel zapewni bezpieczną podróż?

Każdy ze sprzedawanych na europejskim rynku foteli musi spełniać wymagania europejskiej normy ECE R44-04. Czy oznacza to ze zapewnia wobec tego bezpieczeństwo naszemu małemu podróżnikowi? Niestety nie, bowiem te przepisy stawiają przed producentami jedynie minimalne wymagania, nie nadążające niestety za rozwojem współczesnych technologi zapewniających bezpieczeństwo. Co w takiej sytuacji? Warto zwrócić uwagę na produkty dodatkowo badane w niezależnych instytutach i posiadające ich certyfikacje. Od najbardziej popularnego niemieckiego ADAC, poprzez brytyjskie AA, austriacki OEAMTC na szwedzkim Test Plus kończąc. Zwracajmy tym samym uwagę na to, kiedy dany model miał przeprowadzone testy. W 2007 roku znacząco zmieniły się standardy testowania fotelików. Wobec tej sytuacji nie można odpowiedzialnie zapewnić, że fotel który uzyskał ocenę 4 w teście z roku 2006 będzie tak samo bezpieczny jak fotel testowany np. w roku 2010. Dodatkowym atutem będzie również posiadanie przez fotel certyfikacji I-SIZE, o czym poniżej.

Regulacja ECE R44-04 dzieli fotele dziecięce na kilka kategorii:

Niemowlak Grupa 0+ od urodzenia do 13 kg do ok.12 miesięcy
Maluch Grupa 1 od 9 do 18 kg od ok. 9 miesięcy do 3½ roku
Starszak Grupa 2/3 od 15 do 36 kg od ok. 3½ roku do ok. 12 lat

W lipcu 2013 roku wprowadzono nową europejską homologacje I-SIZE. Stawia ona przede wszystkim zdecydowanie wyższe wymagania testowe fotelikom - wprowadza podział foteli głownie ze względu na wzrost naszych pociech oraz nakłada obowiązek przewożenia ich tyłem do kierunku jazdy (co najmniej do 15 miesiąca życia). Normą uznaje montaż foteli przy pomocy systemu ISOFIX.

ISOFIX pozwala szybko i stabilnie zamontować fotelik w samochodzie do tego przystosowanym. System ten stanowią uchwyty zamontowane między siedziskiem a oparciem w samochodzie, będące mocowaniem z karoserią pojazdu.

Gdzie najbezpieczniej zamocować fotelik w samochodzie?

Wszyscy specjaliści zgodnie stwierdzają na podstawie analiz statystyk, że najbezpieczniejszym miejscem przewozu dzieci w samochodzie jest środek tylnej kanapy. Oddalona od drzwi zapewnia ochronę od uderzeń bocznych. Jeśli jednak nasz samochód nie posiada w tym miejscu systemu ISOFIX lub pasów samochodowych, lepsze będzie miejsce za siedzeniem pasażera. Którego miejsca byśmy nie wybrali, najważniejszy jest jednak prawidłowy montaż fotelika w samochodzie. Wedle badań, niestety niemal 1/3 dzieci jeździ w samochodach źle zabezpieczona! Pamiętajmy, żeby montować fotelik po dokładnym zapoznaniu się z instrukcją montażu lub pod okiem doświadczonego specjalisty.

Pierwszy fotelik naszego maluszka

Pierwszym fotelikiem w jakim nasza pociecha będzie z nami podróżować będzie ten z kategorii 0-13 kg. Są to fotele montowane tylko i wyłącznie tyłem do kierunku jazdy. Niemal wszystkie z nich dadzą zamontować się za pomocą pasów samochodowych (np. Maxi-Cosi Cabriofix, Maxi-Cosi Pebble Plus, Cybex Cloud Z, Avionaut Kite, Cybex Aton M, Nuna Pipa Icon I-size czy Avionaut Pixel). Jeśli natomiast nasz samochód wyposażony jest w system ISOFIX warto skorzystać z dedykowanej do fotela bazy umożliwiającej montaż w ten sposób. Zwiększa to z całą pewnością wygodę użytkowania, a niejednokrotnie również i bezpieczeństwo. Udając się w podróż z naszym maleństwem pamiętajmy, że maksymalnie co dwie godziny zaleca się robienie przerw, wyjmowanie dziecka z fotelika i położenie go na brzuszku na około 15 minut. Spowodowane jest to względami zdrowotnymi rozwoju kręgosłupa naszego dziecka. Dotychczas tylko jeden fotel (Kiddy Evo-Luna i-Size) z tej kategorii wagowej pozwala na dłuższe podróże, nawet do 5 godzin bez przerw. Jest to możliwe dzięki opcji rozkładania się do pozycji spoczynkowej w samochodzie. W tym miejscu należy również poruszyć pewną niezwykle istotną, aczkolwiek bagatelizowaną kwestię. Fotele 0-13 posiadają możliwość wpięcia na stelaże wózków. Z założenia miało to służyć wygodzie i szybkim transporcie naszych pociech. Niestety, wiele razy możemy zauważyć młodych rodziców robiących maraton po galeriach handlowych z dzieckiem w foteliku wpiętym na stelaż wózka. STOP! Nie róbmy dzieciom krzywdy! Do długich spacerów przeznaczona jest gondola, gdzie dziecko leży na płasko i jego kręgosłup odpoczywa, nie fotelik samochodowy!


Przykładowe foteliki samochodowe 0-13 kg

 


 Pora na zmianę fotela

Podstawowym błędem jest przesadzanie dziecka do większego fotela, kiedy nóżki zaczną stykać się z kanapą samochodu. Jest to naturalny wynik rozwoju naszego maluszka. Pamiętajmy jednak, że podstawowym wyznacznikiem świadczącym o tym, że dziecko wyrosło z fotelika 0-13 jest to, że osiągnęło maksymalną dopuszczalna wagę lub gdy jego głowa wystaje poza krawędź fotela. Przy wyborze fotela z tej kategorii musimy sobie odpowiedzieć na kila pytań:

Jak będzie zamontowany fotel?- czy pasem samochodowym (np. Romer King II LS, Maxi-Cosi Tobi, Avionaut Glider, BeSafe Izi Plus, BabySafe Akita) czy poprzez ISOFIX (np. GB Vaya, Cybex Sirona Z I-SizeCybex Sirona S I-Size, Maxi-Cosi Pearl Smart). Niewiele jest niestety foteli dających zamontować się za pomocą obydwu tych systemów (np. BabySafe Schnauzer, Romer Safefix, BeSafe IZI Comfort ISOfix, Chicco GO-ONE ISOFIX, Avionaut Glider ISOfix)


Przykładowe foteliki 0-18 kg

 

Przykładowe foteliki samochodowe 9-18 kg

 Fotel 9-18 kg czy 9-36 kg?- istotnym elementem jest wybór fotelika z kolejnej rozpiętości wagowej tj. 0-18 kg. Jest to granica zapewniająca odpowiednie dopasowanie fotela do fizjonomii naszego dziecka. Takie fotele będą z pewnością bardziej wygodne ale również bezpieczniejsze niż fotele projektowane dla kilku kategorii wagowych, tj 9-36 kg.

  • Przodem czy tyłem do kierunku jazdy?- bardzo istotna kwestia. Dziecko przewożone w foteliku typu RWF (tyłem do kierunku jazdy) jest bezpieczniejsze. Siły działające podczas wypadku rozkładają się zupełnie inaczej niż w przypadku fotelika skierowanego przodem do kierunku jazdy.

Najważniejsze aby pamiętać o tym, że po fotel udajemy się razem z dzieckiem i naszym samochodem, bowiem zawsze fotel należy dobrać prawidłowo do dziecka i mierząc go do naszego samochodu.


Dziecko nadal się rozwija i potrzebuje prawidłowej ochrony

Stajemy przed wyborem kolejnego fotela. Tym razem już ostatniego, który posłużyć może nawet do 12 roku życia naszej pociechy. Tym bardziej jest to bardzo ważny wybór! W tych fotelach dziecko jeździ zapięte już trzypunktowymi pasami bezpieczeństwa w samochodzie, zupełnie tak jak my. Stad tez niezwykle ważne dobranie fotela do dziecka aby pas przeprowadzony był prawidłowo. Większość takich foteli posiada regulowany zagłówek do wzrostu 150cm (np. BeSafe Izi Flex Fix I-Size, Kiddy Cruiserfix 3, Cybex Solution Z Fix, Romer KidFix II XP SICT). Zdarzają się modele nawet do 160cm – Diono Monterey 2. Spora ich liczba posiada również regulację bocznej rozpiętości fotela pozwalającą nam dobrze dopasować go do naszego dziecka.


Przykładowe foteliki samochodowe 15-36 kg

 

Na zakończenie

Zdajmy sobie sprawę z tego, ze zakup fotela to inwestycja w zdrowie i życie naszego dziecka. Z tego względu starajmy się kupować fotele korzystając z rad specjalistów oraz przymierzając do kilku modeli nasze dziecko, a następnie fotel do samochodu. Tylko tak prawidłowo dobierzemy fotel.

Pamiętajmy, że podróż z maluchem będzie znacznie przyjemniejsza, gdy nie będziemy musieli martwić się o bezpieczeństwo dziecka.

Komentarze ()

Nasz sklep stosuje pliki cookies w celu zapewnienia świadczenia usług oraz dla celów statystycznych. Więcej informacji znajduje się w naszej polityce prywatności.