Pierwsza kąpiel noworodka to duże przeżycie dla rodziców i dziecka. Pierwszy kontakt dziecka z wodą, rodzice stresują się czy jest odpowiednia temperatura wody, jak prawidłowo trzymać dziecko i co z tym kikutem w pępku? 

Najważniejsza zasada, która sprawdza się w całej przygodzie bycia rodzicem, to to żeby się nie stresować. Dziecko wyczuwa emocje, jeżeli rodzic jest zestresowany to dziecko tym bardziej będzie zestresowane.Tak też jest z kąpielą, należy do niej podejść na spokojnie - to jest naturalny proces i na pewno każdy sobie poradzi.

Mój wybór produktów do kąpieli

1. Wanienka dla dziecka  

Jeżeli chodzi o mnie to z czystym sumieniem mogę polecić wanienkę Skip Hop, poleciła mi ją koleżanka - powiedziała, że nie będę żałować i tak też jest. <3 Wanienka ma słodki kształt wielorybka i jest dość mała - co wydawało mi się podejrzane… Jednak wbrew pozorom, ma dużo miejsca w środku. Najlepszy jest miękki leżaczek zamontowany w wanience, na którym bobasek leży jak na tronie podczas mycia. Leżaczek jest bardzo wygodny w użyciu, nie potrzeba dziecka trzymać, wraz ze wzrostem dziecka, obniżamy leżaczek coraz niżej. Wanienka dla noworodka jest dość mała i idealnie mieści się pod umywalką, ma również haczyk, więc można ją powiesić.

2. Ręcznik z kapturkiem

 Ja zdecydowałam się na Amy kolekcję PURE kolor Salvia. Jeżeli chodzi o tekstylia zdecydowanie wybieram polskie marki, mam zaufanie, że barwniki i materiały jakie są tam użyte są najwyższej jakości. Warto mieć minimum 2 okrycia kąpielowe

3.Przydatne produkty okołokąpielowe

Szczotka do włosów - my mamy firmy Canpol, chociaż póki co stosujemy ją po to żeby stymulować skórę głowy Oskara bo za bardzo nie ma co tam czesać. :)

Termometr do wody - używamy firmy Babyono

cążki, nożyczki, pilniczek - nie zdawałam sobie sprawy jak dziecku szybko rosną paznokcie. Raz w tygodniu robię bobaskowi SPA i bawię się w jego prywatną kosmetyczkę.:) 

książeczki do kąpieli <3 - czekają aż Oskar podrośnie - już nie mogę się doczekać aż będzie chlupotał i bawił się w wanience. :)

4. Łagodne o neutralnym pH środki czyszczące, bez dodatku barwników lub substancji zapachowych. U nas było trochę przebojów bo okazało się, że nasz maluszek łojotokowe zapalenie skóry ze skłonnością do atopii. Musieliśmy dobrać specjalną pielęgnację dla niego póki co sprawdza się u nas Bioderma.

Oliwka do pielęgnacji - Na okolice okołopieluszkowe używam oleju z pestek malin.

Krem nawilżający – używam kremu dla dzieci z atopią Biodermy

Wybór miejsca, gdzie będziemy kąpać

Zanim zaczniemy przygodę z kąpielą, warto zadać sobie pytanie, gdzie chcemy i które miejsce sprawdzi się najlepiej na wanienkę.Należy wziąć pod uwagę to, że musi to być miejsce ciepłe i wilgotne. :) My wybraliśmy wanienkę Skip Hop, która nie ma stojaka i trzymamy ją na pralce. Jest to o tyle super miejsce, że obok jest grzejnik, więc przed kąpielą włączamy ogrzewanie żeby bobasek nie zmarzł. Na pralkę kładziemy ręcznik żeby pralka się nie porysowała. :)

Miejsce kąpieli + wszystkie produkty, których będziemy używać dobrze jest przygotować wcześniej żeby potem nerwowo nie szukać ręcznika czy ubranka na zmianę. :)

temperatura wody - to bardzo indywidualna sprawa. Każde dziecko jest inne i najlepiej uczymy się poprzez obserwowanie i podążanie za naszym bobaskiem. Standardowo dziecko kąpiemy w temperaturze ok. 36 - 40 stopni. Nasz maluszek jest ciepłolubny i nawet jak czasami podmywamy go w umywalce to uwielbia moczyć swoje stópki w ciepłej wodzie.

Dziecko wkładamy i wyciągamy bokiem - tak żeby widziało co się dzieje.

Jak często myć dziecko? Nasi rodzice są nauczeni, że dziecko trzeba myć codziennie. Moja mama również chciała żebyśmy zrobili z mycia codzienny wieczorny rytuał. My jednak jesteśmy troszkę leniuszki i skończyło się na tym, że kąpiemy bobaska 3 razy w tygodniu. Jak zaczęłam zgłębiać mocniej temat okazało się, że to jest nawet wskazane i zalecane. Noworodek jest pokryty mazią płodową (vernix caseosa), która odgrywa istotną rolę w nawilżaniu, termoregulacji, ochronie przeciwbakteryjnej, regeneracyjnej przy uszkodzeniach i nie powinien być całkowicie usuwany podczas kąpieli. 

A jakie produkty sprawdziły się u Was? Jestem ciekawa Waszej opinii.

Komentarze ()

Nasz sklep stosuje pliki cookies w celu zapewnienia świadczenia usług oraz dla celów statystycznych. Więcej informacji znajduje się w naszej polityce prywatności.