- Magdalena Pacak
- Akcesoria dla niemowląt
- 6750 odwiedzin
Każde dziecko rodzi się z potrzebą ssania. Dzięki temu maleństwo może zdobyć cenny pokarm oraz uspokoić się i zasnąć. Na polskim rynku istnieje wiele firm, które oferują smoczki uspokajające. Niełatwo jest wybrać tę jedną markę, która będzie potrafiła sprostać każdym oczekiwaniom, zwłaszcza tych najmłodszych. Dobór odpowiedniego smoczka wymaga od nas cierpliwości i odrobiny wiedzy. Warto zatem znać podstawowe oraz istotne szczegóły dotyczące ważnego produktu, jakim jest smoczek uspokajający.
.
Rozmiar smoczka
Dobranie odpowiedniego rozmiaru smoczka do wieku dziecka jest bardzo ważne. Źle dobrany smoczek może niestety skutkować wadami zgryzu oraz późniejszymi problemami z mówieniem. Ważną rzeczą jest zapoznanie się z rodzajami podziału wiekowego smoczków. Rozmiary, jakie są obecnie dostępne:
0-2m (Lovi, NUK),
0-3m (Lovi, Philips AVENT),
3-6m (Lovi),
0-6m (Canpol Babies, NUK, Philips AVENT, Dr Brown’s, Tommee Tippee),
6-18m (Canpol Babies, Lovi, Philips AVENT, Dr Brown’s, Tommee Tippee, NUK),
18m+ (Canpol Babies, Philips AVENT),
18-36m (NUK).
Warto pamiętać, że każdy producent posiada własny, umowny podział, a przy wyborze smoczka należy obserwować rozwój dziecka i wybrać smoczek pasujący do wielkości jego buzi.
.
Lateks czy silikon?
Smoczki uspokajające są zazwyczaj wykonane z dwóch różnych materiałów: naturalnego, żółtego lateksu oraz z przezroczystego materiału syntetycznego – silikonu. Wiele firm oferuje już tylko smoczki silikonowe. Poniżej charakterystyka obu materiałów:
lateks – naturalny, miękki i elastyczny o charakterystycznym smaku, lecz mniej trwały – trakcie używania traci sprężystość, odbarwia się pod wpływem działania promieni słonecznych, po dłuższym stosowaniu zwiększa swą objętość (Canpol Babies, NUK);
silikon – syntetyczny, przezroczysty, o neutralnym smaku i zapachu. Nie ulega zniszczeniu pod wpływem działania słońca. Niestety, jest mniej odporny na przegryzienie (Philips AVENT, NUK, Tommee Tippee, Canpol Babies, Lovi, Dr Brown’s).
.
Kształt smoczka
Smoczki uspokajające występują w trzech kształtach:
okrągłym – w kształcie wisienki – można go włożyć do buzi dziecka w dowolny sposób;
symetrycznym – spłaszczony z obu stron - po obróceniu się smoczka nadal będzie ułożony prawidłowo. Przypomina kształt brodawki sutkowej matki podczas karmienia piersią. Pod smoczkiem język może poruszać się naturalnie podczas ssania;
anatomicznym (ortodontycznym) – dolna końcówka smoczka jest ścięta, a górna wygięta. Można włożyć do buzi malucha tylko w jeden sposób – uwypukleniem smoczka ku podniebieniu. Warto również zwrócić uwagę na tarczkę w smoczku. Powinna ona zawierać otwory wentylacyjne. Tarczki mogą być tradycyjne – z jednostronnym wycięciem na nosek dziecka oraz w kształcie ósemki – z obustronnym wycięciem. Tarczka musi być dostosowana do wielkości buzi.
.
Higiena
Ważnym elementem jest również higiena smoczka. Przed pierwszym jego podaniem konieczna jest sterylizacja poprzez wygotowanie lub przy użyciu sterylizatorów. Natomiast przez pierwszych kilka miesięcy życia powinien być on myty przed każdym użyciem. Można w tym celu użyć specjalnych płynów do mycia. Gdy gryzak upadnie na podłogę, nie należy go oblizywać, ponieważ w ten sposób można przekazać dziecku bakterie czy też wirusy, które wywołują infekcje. Bardzo przydatne w tej sytuacji są osłonki czy też pojemniki, ułatwiające przechowywanie smoczka oraz łańcuszki przypinane najczęściej do ubrania dziecka. Warto pamiętać, aby smoczek wymieniać co około 1-2 miesiące, ale jeśli nawet w niewielkim stopniu jest uszkodzony, należy go wymienić natychmiast. Powinno się też zwrócić uwagę na wszystkie wymagane atesty i certyfikaty, jakie powinien posiadać smok oraz czy zawiera pozytywną opinię Instytutu Matki i Dziecka lub Centrum Zdrowia Dziecka. W gruncie rzeczy wybór smoczka nie jest tak skomplikowany, jak by się wydawało. Wystarczy wiedzieć, na co zwrócić uwagę przy jego zakupie. Czasami dziecko nie zaakceptuje wyboru rodzica – trzeba je wtedy zrozumieć oraz „przetestować” na nim kolejny smok, oczywiście pamiętając o odpowiednim doborze rozmiaru do wieku dziecka, materiale, z którego smoczek jest wykonany, kształcie tarczki i jej otworach wentylacyjnych oraz wymaganych certyfikatach.