Wózek bliźniaczy, wózek rok po roku czy dostawka?Wózek bliźniaczy, wózek rok po roku czy dostawka? Kiedy i jak wybrać najlepszą opcje.

Mając roczną czy dwuletnią pociechę rodzice zastanawiają się jaki wózek wybrać. W szczególności dotyczy to osób, które mają już dwa Maluszki w podobnym wieku. Czy lepszym wyborem będzie wózek rok po roku czy lepiej wybrać dostawkę do wózka?

Przy wyborze wózka mogą pojawić się różne obawy, które będą determinować o jego wyborze, np.:

Czy starszemu maluchowi będzie wygodnie?

Czy szybko się nie zmęczy na dostawce?

Czy jeszcze będzie chciał jeździć w spacerówce?

Czy z tego zrezygnuje na rzecz nieograniczonej zabawy?

Jednocześnie rodzice chcą, aby pociecha, która dopiero przyjdzie na świat miała zapewnione wszelkie wygody związane z jazdą w wózku. Najlepiej jeszcze aby wózek był w miarę lekki, zwrotny i dobrze się prowadził, ponieważ komfort i przyjemność ze spacerowania z wózkiem jest równie ważna.

W tym artykule zostały przybliżone wózki bliźniacze, rok po roku oraz dostawki do wózka, które są dostępne na rynku. Każdy może wybrać idealne rozwiązanie dla siebie, ponieważ produkty przedstawionych firm znacznie różnią się od siebie.

Wózki bliźniacze oraz rok po roku są dostępne z takich firm jak Bugaboo, Valco Baby, Baby Jogger, TFK, Egg, Peg – Perego , Mountain Buggy oraz Tako. Dostawki mogą być dedykowane z powyższych firm lub uniwersalne, które pasują do większości wózków.

Wózki podwójne mogą występować pod różnymi postaciami, jako podstawowy zestaw 2 w 1 lub jako samodzielnie funkcjonująca spacerówka. Większość tych wózków ma rozbudowaną funkcjonalność. Mając maluchy w różnym wieku, przy montażu jednej gondoli i jednej spacerówki, automatycznie sami tworzymy wózek rok po roku. Istnieje również możliwość montażu pierwszego fotelika samochodowego poprzez zastosowanie adapterów. Poniżej można zobaczyć przegląd kilku ciekawych modeli wózków.


Valco Baby Snap Duo


Jedno z lepszych rozwiązań dla rodziców, którzy cenią sobie zwrotność i lekkość prowadzenia wózka, a jednocześnie oczekują niskiej wagi. Valco Snap Duo wraz z  kołami waży zaledwie 9,8 kg! Jest ultra lekki więc nawet niska i drobna mama dwójki maluchów nie będzie miała najmniejszych problemów z włożeniem go do bagażnika. Siedzisko wraz z podnóżkiem ma 30 x 42 cm, zaś oparcie 47 cm i jest rozkładane na płasko. Budka jest przedłużana o dodatkową warstwę materiału, a także zawiera filtry UV50+ dzięki czemu maluchy będą dobrze osłonięte przed słońcem i wiatrem. Podczas upalnych dni, kiedy dzieci śpią, można podwinąć materiał zakrywający tył wózka, tym samym stwarzając tunel powietrzny pociechom, co poprawia cyrkulację powietrza przy maksymalnie przedłużonej budce. Dzięki podwójnym kołom przednim o średnicy 19 cm zwiększona jest zwrotność (istnieje możliwość ich blokady). Tylne koła mają 23,5 cm średnicy. Koła są bezdętkowe, wykonane z EVA, co dodatkowo wpływa na niską wagę wózka. Siedzisko spacerowe jest przeznaczone do 20 kg wagi dziecka (każdego z osobna), zaś pojemny kosz znajdujący się pod siedziskami ma obciążenie maksymalne do 5 kg. Dodatkowo poprzez adaptery możemy zamontować fotelik samochodowy (kompatybilny z większością fotelików dostępnych na rynku) lub gondole. Gondola jest następujących wymiarów 84 x 40 x 45 cm i waży zaledwie 3,2 kg. Gondola posiada piankowy materacyk, wentylację budki i gondoli. Można ją złożyć na płasko do transportu. Przy montażu dwóch gondoli należy pamiętać o dodatkowej podpórce stabilizującej.


Baby Jogger City Mini Double

Lekki, nowoczesny, zwinny –  idealny wózek dla rodzeństwa. Może służyć jako sama spacerówka albo jako wózek 2 w 1. Wózek waży 12,1 kg, czyli również jest jednym z lżejszych. Siedzisko spacerowe rozkładane na płasko, przeznaczone jest do 15 kg wagi dziecka (każde siedzisko z osobna), oparcie siedziska ma 50 cm wysokości, natomiast głębokość siedziska ma 25 cm. Budka jest dość głęboka, posiada filtry UV 50+ oraz otwierane okienko, które pozwala mieć malucha zawsze na oku. Przy pozycji leżącej poprzez zwinięcie materiału możemy zrobić tunel powietrzny maluchom. Posiada bardzo wygodny i szybki system składania, pociągnięcie jednego paska powoduje automatyczne złożenie wózka. Koła o średnicy 20 cm, wykonane z wysokiej jakości pianki odpornej na uszkodzenia. Przednie koła podwójne, amortyzowane pozwalają na łatwiejsze i bardziej zwrotne prowadzenie wózka. Posiadają możliwość blokady. Gondola jest miękka, posiada piankowy materacyk oraz możliwość złożenia na płasko. Przeznaczona jest do 10 kg wagi dziecka. Do tego modelu wózka można dokupić również dostawkę dla starszego dziecka.


Baby Jogger City Mini GT Podwójny

Idealny dla rodziców, którzy często zabierają swoje pociechy na długie spacery, na terenach trudnych i wymagających. Waga wózka wynosi 14,7 kg. Siedzisko spacerowe jest rozkładanie na płasko z możliwością stworzenia tunelu powietrznego, przeznaczone do 15 kg wagi dziecka (każdego z osobna), wysokość oparcia 63 cm głębokość siedziska 25 cm. Budka obszerna, dobrze osłaniająca malucha, zawiera filtry UV50+, posiada dodatkowe okienko do obserwacji. Regulacja rączki łamana, dla większego komfortu prowadzenia wózka. Hamulec ręczny dla większej kontroli wózka na nierównych terenach. Wygodny i szybki system składania za pomocą pociągnięcia jednego paska. City Mini GT wyposażony jest w koła terenowe, amortyzowane o średnicy 21,6, przednie koła posiadają możliwość blokowania. Koła terenowe sprawdzą się zarówno w lesie czy na wałach jak i w miejskiej dżungli. Istnieje możliwość zamontowania gondoli. Gondola jest miękka, posiada piankowy materacyk oraz możliwość złożenia na płasko przeznaczona do 10 kg wagi dziecka. Wymiary gondoli to 71 x 34 cm. Do tego modelu wózka można dokupić również dostawkę dla starszego dziecka.


Baby Jogger City Select

To wielofunkcyjny wózek który rośnie razem z rodziną. Może służyć jako wózek pojedynczy, bliźniaczy lub rok po roku. Waga wózka wynosi 12,7 kg. Siedzisko spacerowe o pozycji kubełkowej jest regulowane do spania. Przeznaczone do 15 kg wagi dziecka, wysokość oparcia 47 cm, zaś głębokość siedziska wynosi 23 cm. Siedzisko można przekładać przodem lub tyłem do kierunku jazdy. Budka głęboka z dodatkowym okienkiem do podglądu malucha oraz z filtrami UV50+.

Koła terenowe, pompowane, amortyzowane z możliwością blokady, czynią każdą podróż o wiele bardziej komfortową. Teleskopowa regulacja pozwala na idealne dopasowanie wysokości rączki wedle indywidualnych potrzeb. Do City Select można zamontować dwa rodzaje gondoli. Standardowa gondola City Select – miękka, z materacykiem piankowym i możliwością złożenie do transportu. Gondola Deluxe – z obszerną budką, materacykiem piankowym, dodatkową wentylacją i filtrami UV50+, przeznaczona do 6 miesięcy lub 9 kg wagi dziecka. Gondola montowana jest za pomocą adapterów. Wymiary gondoli to 73,5 x 35 cm. Zastosowano wygodny system składania za pomocą pociągnięcia dwóch uchwytów. Dodatkowo wózek składa się z siedziskiem spacerowym zamontowanym przodem do kierunku jazdy. Za pomocą zestawu dodatkowych adapterów, które są dopinane z przodu wózka, można go rozbudować do wersji bliźniaczej lub rok po roku montując odpowiednio gondolę lub siedzisko spacerowe. City Select ma również możliwość montażu fotelików samochodowych zarówno dedykowanych z Baby Jogger jak i innych znanych firm dostępnych na rynku.


Bugaboo Donkey 2


Bugaboo Donkey 2 Twin to wózek, w którym zastosowane są innowacyjne rozwiązania technologiczne, dzięki czemu przy zakupie jednego produktu można stworzyć aż trzy różne zestawy za pomocą odpowiednich akcesoriów. Wózek może służyć jako pojedynczy, bliźniaczy lub rok po roku. Wózek waży około 15 kg. Gondola o wymiarach 76 x 28 (nogi)/ 33 cm (ramiona) jest w całości materiałowa wyposażona w materacyk piankowy. Budka jest materiałowa, przedłużana, aby w całości okryć malucha przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. Siedziska spacerowe o pozycji kubełkowej są przeznaczone do 17 kg wagi dziecka (każdego z osobna) oraz montowane przodem i tyłem do kierunku jazdy. Wysokość siedziska wynosi 50 cm zaś jego szerokość waha się podobnie jak w gondoli. Koła są bezdętkowe – gumowe, przednie o średnicy 10”, zaś tylne o średnicy 12”. Rama wykonana jest z duraluminium co wpływa na jej małą wagę oraz bardzo dużą wytrzymałość. Co ważniejsze rama wózka jest rozszerzana, dzięki temu w ciągu kilku sekund wózek przekształca się z pojedynczego w podwójny lub rok po roku, domontowując odpowiednio gondolę lub spacerówkę. Pod siedziskami znajduje się pojemny kosz o maksymalnym obciążeniu 10 kg. Kolejnym rozwiązaniem technologicznym jest zastosowanie podręcznej torby wpinanej na ramę wózka przy stosowaniu wersji dla jednego malucha. Torba ta również może być obciążona do 10 kg. Poprzez adaptery można zamontować foteliki samochodowe większości firm dostępnych na rynku. Ciekawostką jest fakt, że materiały używane do produkcji Bugaboo Donkey2 w pewnym stopniu są odzyskiwane z recyklingu.EGG

Egg jest to wózek, który świetnie sprawdzi się w miejskiej dżungli. Mały, zgrabny o nowoczesnym designie świetnie wpisuje się w obecne trendy. Waga wózka wynosi około 13,5 kg. Siedziska spacerowe o pozycji kubełkowej przeznaczone jest do 15 kg wagi dziecka, podczas używania wersji bliźniaczej. Siedzisko ma 88 cm wysokości i 30 cm szerokości. Budka siedziska spacerowego jest regulowana. Rączka regulowana w sposób teleskopowy, pokryta eko-skórą pozwala na idealne ustawienie wysokości, zaś koła z oponami technologii Tru-Ride są bardziej wytrzymałe na wszelkie uszkodzenia. Dodatkowe siedzisko lub gondole do wersji bliźniaczej lub rok po roku montowane jest za pomocą dodatkowych adapterów za podstawowym siedziskiem spacerowym. Gondola o wymiarach 45 x 87 cm, waży 3,4 kg, jest przeznaczona do 9 kg wagi dziecka. Wyposażona jest w piankowy materacyk i osłonę przeciwdeszczową. Wbudowany jest cichy mechanizm składania budki, dzięki czemu przy składaniu lub rozkładaniu budki maluch na pewno się nie obudzi.


TFK Twin Adventure

TFK Twin Adventure – to wózek, który został stworzony z myślą o rodzicach, którzy uwielbiają spacery po lasach czy górach, ale również cenią sobie aktywność fizyczną w postaci biegów z maluchami. Waga wózka z gondolami wynosi 20,5 kg, zaś z siedziskami spacerowymi 18,5 kg, długość siedziska wynosi 49 cm a głębokość 22 cm, jest rozkładane do pozycji leżącej na płasko, przeznaczone do 22,5 kg waga dziecka (każdego z osobna). Siedziska posiadają głębokie budki spacerowe z okienkiem do podglądu malucha, które można powiększać lub zmniejszać w zależności od potrzeb. Tapicerka zastosowana w siedziskach ma zwiększoną przepuszczalność powietrza specjalnie dla większego komfortu małego podróżnika. Gondola o wymiarach 78 x 29 cm, wyposażona jest w miękki piankowy materacyk oraz przedłużaną budkę, montowana jest za pomocą dodatkowych adapterów. Koła o średnicy 25 cm przednie z możliwością blokady na nie skrętne i 30 cm tylne są pompowane ponadto wyposażone w wysokiej jakości opony firmy Schwalbe o zwiększonej odporności na wszelkie przebicia. Zawieszenie tylnej osi wózka jest amortyzowane. ponadto zastosowano hamulec ręczny dla większej kontroli i wygody panowania nad wózkiem oraz hamulce tarczowe. Łamana regulacja rączki pozwala na jej idealne indywidualne dopasowanie. Poprzez adaptery można zamontować foteliki samochodowe większości firm dostępnych na rynku.


Mountain Buggy Duet 3

Mountain Buggy Duet 3 to model wózka głęboko – spacerowego, który sprawdzi się w każdym terenie. Konstrukcja została zaprojektowana z położeniem dużego nacisku na bezpieczeństwo dziecka oraz komfort rodziców. Waga wózka w wersji spacerowej wynosi 14,7 kg, zaś z gondolami 20,5 kg. Siedziska spacerowe są przeznaczone do 18 kg wagi dziecka (każdego z osobna) o wymiarach 64 x 28 cm, jest rozkładane na płasko, wyposażone w regulowaną budkę z filtrami UV50+ oraz dwustronną wkładkę wypełniającą. Gondola o wadze około 4 kg i wymiarach 73 x 26 cm wyposażona w materacyk piankowy oraz regulowana budkę z filtrami UV50+. Montowana jest za pomocą dodatkowych adapterów. Koła pompowane o średnicy 10” zarówno przednie z możliwością zablokowania na nie skrętne oraz tylne. Wózek dla wygody rodzica wyposażony jest w hamulec ręczny oraz nożny. Pod siedziskami znajduję się kosz o maksymalnym obciążeniu do 5 kg.


Peg – Perego Book For Two

Peg Perego Book For Two to wózek dla rodziców ceniących sobie prostotę i jakość wykonania. Book For Two funkcjonuje głównie jako typowa spacerówka natomiast jest to na tyle rozwojowy wózek, że bez problemu zamontujemy w nim dwie gondole lub dwa fotele samochodowe za pomocą adapterów. Wózek waży 14 kg więc bez problemu wpisuje się w kanony lekkich wózków bliźniaczych. Siedziska spacerowe przeznaczone są do 15 kg wagi dziecka (każde z osobna), rozkładane do pozycji leżącej na płasko wykonane z miękkiego, oddychającego materiału. Obszerna budka zawierająca filtry UV50+. Gondola o wymiarach 73 x 35 cm i wadze około 2,4 kg montowana jest za pomocą dodatkowego adaptera oraz wbudowanej lufki. Wyposażona w obszerną budkę z filtrami UV50+ oraz materacyk piankowy. Przeznaczona do 9 kg wagi dziecka. Pojedyncze piankowe kola, które zapewniają lekkość i zwrotność konstrukcji, amortyzowane na tylnej osi. Łamana regulacja rączki dla dopełnienia komfortu prowadzenia wózka. Za pomocą dodatkowych adapterów można zamocować foteliki samochodowe Peg-Perego Primo Viaggio SL. Pod siedziskami znajduje się kosz przeznaczony do 5 kg obciążenia.


Peg – Perego Team

To wózek dedykowany specjalnie dla maluchów w różnym przedziale wiekowym. Waga wózka wynosi 11 kg. Siedziska spacerowe można przepinać przodem lub tyłem do kierunku jazdy, przeznaczone są do 15 kg wagi dziecka (każde z osobna), rozkładanie na płasko do pozycji leżącej. Wyposażone w obszerną budkę zawierającą filtry UV50+ z możliwością jej powiększenia. Gondola przeznaczona do 9 kg wagi dziecka o wymiarach 71 x 29 cm, posiada głęboką budkę z filtrami UV50+ i piankowy materacyk, co istotniejsze jest składana na płasko do transportu i można ją złożyć razem ze stelażem wózka. Koła gumowe wyposażone w system Sof-Ride sprawdzą się na wszystkich powierzchniach nawet tych bardziej wymagających, amortyzowane na tylnej osi. Rączka obszyta eko- skórą z regulacją teleskopową. Obszerny kosz znajdujący się pod siedziskami może pomieścić nawet 10 kg.


Dostawka do wózka

Na rynku jest dostępna szeroka gama dostawek do wózków. Od dedykowanych, przez producentów wózków, do uniwersalnych, które pasują do większości dostępnych modeli wózków. Dostawki mogą występować z siedziskiem dla malucha lub bez. Przeznaczone są dla dzieci w wieku 2- 5 lat lub do 20/22 kg wagi dziecka w zależności od modelu. Dobrze sprawdzają się zarówno przy krótkich jak i przy dłuższych spacerach.

Wbrew pozorom gama wózków bliźniaczych czy rok po roku jest dość szeroka. W tym artykule przybliżone zostały jedne z ciekawszych modeli. Jednakże na rynku dostępnych jest jeszcze wiele modeli, które mogą przyciągać uwagę.

Wózek rok po roku warto wybrać w momencie, kiedy różnica wieku między pociechami nie wynosi więcej niż dwa lata maksymalnie dwa i pół roku. Wtedy mamy pewność, że zakup takiego wózka będzie w pełni trafiony i oba maluchy będą z niego korzystać. Natomiast jeśli różnica wieku jest większa, warto przemyśleć zakup dostawki do wózka, ze względu na to, że ma większy zakres kilogramowy dla dziecka, ale także nigdy też nie ma 100% gwarancji na to, że starszy maluch po kilku miesiącach nie porzuci korzystania ze spacerówki na rzecz nieograniczonej zabawy i biegania podczas spacerów. Wtedy taki wózek już nie zda nam egzaminu podczas dłuższego użytkowania.

Jeśli chodzi o wybór wózka dla bliźniaków faworytami są Valco Baby Snap Duo poprzez swoją niską wagę, zwrotność i łatwość w prowadzeniu oraz Bugaboo Donkey 2 ze względu na bardzo dużą funkcjonalność, a przede wszystkim możliwość zwężenia do wersji pojedynczej lub rozszerzenia do wersji podwójnej w zależności od potrzeb.

A który Wam najbardziej przypadł do gustu? Dla ułatwienia wyboru poniżej znajduje się tabela porównawcza. Wybierz model najlepszy dla siebie!

Model wózkaWymiary wózka [cm]Waga wózka [kg]

Montaż siedziska spacerowego

Wymiary siedziska spacerowego [cm]

Maksymalne obciążenie siedziska spacerowego [kg]

Waga gondoli [kg]

Wymiary gondoli [cm]

Rodzaj kół

Wielkość kół [cm]Montaż fotelika samochodowegoObciążenie kosza [kg]

Valco Baby Snap Duo

77 x 75 x 103

9,8

Tylko przodem

47 x 21

20

3,2

84 x 40

Piankowe

19 – przednie 23,5 tylne

Tak

5

Baby Jogger City Mini Double

104 x 76 x 106

12,1

Tylko przodem

50 x 25

15

3,5

71 x 34

Piankowe

20

Nie

5

Baby Jogger City Mini GT Podwójny

112 x 76 x 76/110

14,7

Tylko przodem

63 x 25

15

3,5

71 x 34

Pompowane

21,6

Nie

5

Baby Joger City Select

109 x 65,8 x 97

12,7

Przodem i tyłem

47 x 23

15

4,7

73,5 x 35

Pompowane

20 – przednie 30 – tylne

Tak

5

Bugaboo Donkey 2

80 x 74 x 110

15

Przodem i tyłem

50 x 28/33

17

3

76 x 28/33

Gumowe

25,4 – przednie 30, 5 – tylne

Tak

10

Egg

98 x 59 x 106,5

13,5

Przodem i tyłem

88 x 30

15

3,4

87 x 45

Gumowe

20 – przednie 27- tylne

Tak

5

TFK Twin Adventure

85 x 74 x 42

18,5 – spacerówki 20,5 – gondole

Tylko przodem

49 x 22

22,5

3,5

78 x 29

Pompowane

25 – przednie 30 – tylne

Tak

5

Mountain Buggy Duet 3

89 x 63 x 32

14,7- spacerówki 20,5- gondole

Tylko przodem

64 x 28

18

4

73 x 26

Pompowane

25,4

Nie

5

Peg-Perego Book For Two

102, x 74,5 x 106

14

Tylko przodem

50 x 28

15

2,4

73 x 35

Piankowe

20 – przednie 28 tylne

Tak

5

Peg-Perego Team

40 x 60 x 77

11

Przodem i tyłem

49 x 30

15

5,4

71 x 29

Gumowe

20 – przednie 28 – tylne

Tak

10