Wybór termometru dla dziecka


Termometr jest nieodłącznym elementem w podstawowej pielęgnacji dziecka. W przypadku choroby maluszka potrzebny będzie taki sprzęt, który w sposób dokładny, wiarygodny i bezpieczny zmierzy temperaturę. Na pewno każdy z nas ma w domu termometr, ale należy upewnić się, czy nadaje się dla dziecka (np. czy jest bezrtęciowy). Na rynku istnieją termometry wielofunkcyjne, które zmierzą nie tylko temperaturę ciała, ale również wody do kąpieli, powietrza czy pożywienia, jak i te, które mają podstawowe funkcje pomiaru. Pytanie więc nasuwa się samo: który termometr wybrać?

Termometry bezdotykowe (np. Luvion Exact, MesMed MM-007, Abakus JXB-183, BabyOno nr kat. 115)

Charakteryzują się pomiarem na odległość dzięki zastosowaniu technologii podczerwieni. Termometry bezdotykowe pozwalają na łatwy, delikatny i dyskretny pomiar w nocy, dzięki czemu dziecko nie obudzi się. Czas pomiaru trwa od 1 do 3 sekund. Termometry te zazwyczaj mają dodatkową funkcję mierzenia temperatury powietrza czy pokarmu. Pomiar jest szybki, precyzyjny i dokładny. Wiele termometrów posiada pamięć do ostatnich 32 wyników pomiaru. Mają również podświetlane wyświetlacze (przydatne w nocy) oraz automatyczny wyłącznik. Zasilane są na baterie.

Termometry dotykowe (np. MesMed MM-301, NUK 2w1, Tommee Tippee)

Termometry dotykowe również wykorzystują technologię podczerwieni. Mierzą głównie temperaturę ciała w uchu i na czole. Niektóre modele umożliwiają także pomiar temperatury otoczenia. Termometry posiadają końcówkę pomiarową dostosowaną do uszka niemowlęcia. Alarmują, gdy temperatura dziecka jest zbyt wysoka. Czas pomiaru: od 1 do około 5 sekund.

Termometry elektroniczne (np. BabyOno nr kat. 118, Canpol Babies 9/104, Abakus DT-111G)

Są to najprostsze termometry z elektronicznym pomiarem. Czas pomiaru trwa nieco dłużej – od 10 do około 90 sekund. Termometry umożliwiają trzy metody pomiaru: pod pachą, w ustach oraz rektalną. Przy zakupie warto zwrócić uwagę, czy końcówka jest elastyczna – mamy wtedy pewność, że pomiar temperatury będzie bezpieczny dla maleństwa. Wynik jest sygnalizowany dźwiękiem i prezentowany na wyświetlaczu. Termometry pamiętają ostatni pomiar oraz wyłączają się automatycznie. Zwykle kosztują kilkadziesiąt złotych.


Magdalena Pacak