W życiu każdego z nas pojawia się taki moment, kiedy zaczynamy myśleć o dziecku. Przechodzące obok mamy ze swoimi pociechami nie są nam obojętne i sami się zastanawiamy jak dalibyśmy na imię naszemu małemu szkrabowi. Warto przed taką decyzją zrobić mały porządek ze zdrowiem, dietą i stylem życia. Te czynniki bezpośrednio wpływają na nas samych: na nasz nastrój, zdrowie, ale też na to jak będzie rozwijało się nasze dziecko. Zdrowy i spokojny tryb życia, zróżnicowane posiłki, unikanie stresu i nauka radzenia sobie z nim, dużo ruchu - to podstawa.

Od czego zacząć?


1. Zrób badania krwi i umów się na wizytę do swojego lekarza

Najlepiej zacząć od zrobienia podstawowej morfologii krwi wraz z choleresterolem całkowitym, a także poziomem kwasu foliowego i witaminy D. Te badania dadzą obraz jaki jest stan Twojego organizmu, czy należy zmienić dietę, a także jaką suplementację należałoby włączyć.

Dieta jest bardzo istotnym czynnikiem, nie bez przyczyny mówi się „jesteś tym co jesz”, a jeżeli jesteś w ciąży to „jesteście tym co jesz” – Ty i Twoje dziecko.

2. Pij odpowiednią ilość płynów

Nasze ciało składa się w ok. 60% z wody, dlatego stale musimy uzupełniać jej poziom, aby prawidłowo funkcjonowało. Jeżeli nie pijesz odpowiedniej ilości płynów masz mniej energii, ale też kondycja Twojej skóry jest dużo gorsza.

Najlepiej wybierać wodę mineralną średniozmineralizowaną, która zawiera do 1500 mg składników mineralnych w 1 litrze np. Magnesia ma największą zawartość magnezu ze wszystkich wód. Magnez z wody jest wchłaniany szybciej i efektywniej niż magnez z pożywienia.

 

3. Jedz regularnie

Regularne jedzenie zmniejsza ryzyko cukrzycy ciążowej oraz normuje metabolizm. Jeżeli jesz czasami 2 razy dziennie, czasami 5 razy dziennie, Twój organizm nie wie, kiedy dostanie następny posiłek. Przechodzi w tryb oszczędzania, czyli jeżeli coś zjesz, organizm zamiast to spalić, odkłada. Regularne odżywianie z kolei przyzwyczaja organizm do stałego dopływu energii, co powoduje, że pożywienie wykorzystywane jest na Twoje potrzeby bez zbędnej tkanki tłuszczowej.

Spożywanie małych porcji w regularnym odstępie czasowym – co trzy, cztery godziny zapewnia stały dopływ niezbędnych składników odżywczych. Poniżej w tabeli przedstawiam dwa najczęstsze schematy rozkładu posiłków w ciągu dnia.

Tabela 1.Przykładowe rozkłady posiłków w ciągu dnia

5 posiłków dziennie

4 posiłki dziennie
I posiłek godzina 8:00 I posiłek godzina 8:00
II posiłek godzina11:00 II posiłek godzina 12:00
III posiłek godzina 14:00 III posiłek godzina 16:00
IV posiłek godzina 17:00 IV posiłek godzina 20:00
V posiłek godzina 20:00  


4. Zaczynaj dzień szklanką wody z cytryną i ciepłym śniadaniem

.

.

Po ośmiu godzinach spania, pierwsze co trzeba zrobić to nawodnić nasze ciało i je zalkalizować tutaj świetnie sprawdzi się ciepła woda z cytryną. Ciepłe śniadanie da nam energię do działania i obudzi nasz układ trawienny. Moja propozycja to jaglanka z owocami lub jajecznica z warzywami.


5. Ogranicz kawę i wyklucz alkohol z Twojej diety

Kawa zawiera kofeinę, która wypłukuje witaminy z grupy B, witaminę C, wapń, potas, magnez i cynk. Płód nie radzi sobie tak dobrze z metabolizowaniem kofeiny jak dorosły człowiek, dlatego warto już podczas przygotowywania się do ciąży ograniczyć tą używkę do minimum. Z kolei alkohol to substancja zakazana w ciąży, może powodować u dziecka tzw zespół poalkoholowy – FAS. To zespół chorobowy, wywołany spożywaniem przez kobietę w ciąży alkoholu. Jego toksyczne działanie na płód powoduje m. in. opóźnienie rozwoju, niską masę urodzeniową i nieprawidłowy rozwój mózgu i serca.


6. Znajdź aktywność fizyczną, która sprawia Ci frajdę

.

Poród jest jak maraton, wymaga sprawności fizycznej, a także świadomości swojego ciała, jak napinają się Twoje mięśnie, dlatego warto zacząć ćwiczyć mięśnie kegla jeszcze przed ciążą. Wprowadzenie regularnej aktywności fizycznej takiej jak joga, basen, siłownia czy nordic walking – poprawi Ci nastrój, zwiększy Twoją wytrzymałość, która będzie Ci potrzebna podczas porodu. Ćwiczące kobiety lepiej znoszą ciążę i mają mniejsze problemy z porodem.


7. Zacznij się suplementować

Jeżeli z Twoich wyników krwi wynika, że masz masz niedobór witaminy D czy kwasu foliowego – warto te składniki uzupełnić (najlepiej skonsultuj to wcześniej ze swoim lekarzem lub dietetykiem). Warto pomyśleć również o suplementacji kwasami tłuszczowymi omega – 3, których nasz organizm sam nie wytwarza, dobrym źródłem jest tran i łosoś atlantycki. Kwasy te wpływają korzystnie na stan emocjonalny, poprawiają samopoczucie i odporność.

Jeżeli masz problem i nie wiesz jak i co jeść może warto udać się do dietetyka, który na pewno ułoży Ci jadłospis, który będzie odżywczy, kolorowy i smaczny.

Komentarze ()

Nasz sklep stosuje pliki cookies w celu zapewnienia świadczenia usług oraz dla celów statystycznych. Więcej informacji znajduje się w naszej polityce prywatności.