Według Leona Kaczmarka - ojca polskiej logopedii czas w rozwoju mowy dziecka od narodzin do ukończenia pierwszego roku życia nazywamy okresem melodii, sygnału i apelu. Od pierwszego do końca drugiego roku życia to okres wyrazu. A od drugiego do trzeciego roku życia to okres zdania.

Nic nie działa lepiej na stymulację mowy niż kontakt z drugim człowiekiem. Jesteśmy osobami społecznymi, a dzieci najlepiej uczą się poprzez współnaśladownictwo. Dziecko uczy się ze słuchu, poprzez obserwację naszej mimiki twarzy, dobrze więc jeśli mówimy do niego.

Przyrost słownictwa u  dziecka jest bardzo szybki  – najgwałtowniejszy ok. 17–20. miesiąca życia wtedy pojawia się tzw. eksplozja mowy. Słownik dziecka poszerza się wówczas średnio o siedem słów dziennie.

Należy również mieć na uwadze, że rozwój mowy jest ściśle powiązany z motoryką, sensoryką i ogólnym rozwojem. Każde dziecko rozwija się w swoim tempie i jest to bardzo indywidualne.

W tym artykule skupię się na zabawkach wspierających rozwój mowy. Ideą tych zabawek to ćwiczenie lewej półkuli mózgu, rozwój małej i dużej motoryki.

Lewa półkula odpowiedzialna jest za:myślenie analityczne, logiczne i

ośrodek mowy. Prawa półkula odbiera obrazy, dźwięki, emocje - rozwija się szybciej, więc nie ma potrzeby aby ją  stymulować.

Mowa jest procesem wieloetapowym. Istnieje ścisły związek pomiędzy mową, a ręką. Te dwa ośrodki w mózgu usytuowane są blisko siebie i jeden wpływa bezpośrednio na drugi.

Układanki pozwalają nie tylko patrzeć na obraz, ale także dotknąć, układać, zamieniać, poszukiwać, dopasowywać - pozytywnie wpływają nie tylko na rozwój mowy, ale tak ważne w tym wieku sprawności motoryczne i manualne.

Firma Czuczu ma w swojej ofercie układanki dopasowane do wieku dziecka.

12m+ Odkrywam Koło

Zabawa polega na dopasowywaniu wyjmowanych kółeczek.

15m+ Układam połówki 

To pierwsze puzzle dla maluchów. Składa się 8 dużych dwuelementowych układanek. Możliwe są także nieoczywiste połączenia, jak np. kot z myszką, czy pies z misiem ;).

18m+ Odkrywam kształty

Zabawa polega na dopasowywaniu wyjmowanych elementów o różnych kształtach do odpowiednich tabliczek.

Układanki z chwytem pęsetowym rozwijają małą motorykę, uczą precyzji i przygotowują do pisania. Na drewnianej planszy mamy elementy z uchwytami, łapiemy za uchwyt, wyciągamy element, dopasowujemy do odpowiedniego wgłębienia. Zabawka przeznaczona dla dzieci ok. 18 miesięcy +

Nawlekanie na sznurek Zabawka uczy ruchów precyzyjnych, cierpliwości rozwija wyobraźnię, figurki doskonale nadają się do każdej zabawy i pomagają dziecku opowiadać historie. Każdy element ma dziurkę, którą możemy nawlec na sznurek. Przygodę z nawlekaniem najlepiej zacząć ok. 3 roku życia.

Klocki - rozwijają kreatywność, małą motorykę i wyobraźnię. Rozkładanie wieży z klocków można nauczyć już roczne dziecko, a im starsze tym można budować bardziej skomplikowane konstrukcje.

Ciastolina - dostarcza niebywałych doznań sesnorycznych. Mała motoryka wspomaga rozwój mowy. Otóż ośrodki w mózgu odpowiedzialne za mowę leżą niedaleko obszarów odpowiedzialnych za precyzyjne ruchy dłoni. Każda ciastolina, koraliki do nawlekania czy przesypywanie łyżką pomoże dzieciom w rozwoju mowy.

Najprostszy zestaw jest już od 2 roku życia.

Sorter - to zabawka która uczy rozróżniać kształty i kolory. Sorter warto wprowadzić jak dziecko będzie miało ok. 1,5 roku. Czasami na opakowaniu mylnie jest informacja, że jest dla dziecka o 6 miesiąca życia. To oznacza, że ta zabawka jest bezpieczna od 6 miesiąca życia i maluch może się nią bawić. Nie oznacza to jednak, że poradzi sobie z dopasowywaniem kształtów do odpowiednich otworów.

Książeczki - ogromną wartość dla rozwoju słownictwa ma wspólne oglądanie i czytanie książeczek, najlepiej żeby dotyczyły one bezpośrednio otaczającego nas świata. Np. ukazujące rytm dnia, poranek, ludzi, zwierzęta.

Pucio to seria książeczek, która rośnie razem z dzieckiem. Pierwszą z serii możemy czytać i pokazywać jak maluch nie ma jeszcze roczku. Stopniowo poznajemy samogłoski, sylaby, onomatopeje, dzień, wieczór. Ilustracje utrzymane są w stonowanej kolorystyce. Możemy również dokupić przytulankę Pucia, którą nasza pociecha może karmić owsianką jak w książce, czy kłaść do łóżka. :)

Samodzielne Jedzenie BLW czyli Bobas Lubi Wybór - nie są to może zabawki, ale warto o tym wspomnieć przy temacie jakim jest rozwój mowy :).  Żucie, gryzienie, picie z kubka ćwiczy mięśnie artykulacyjne, których mamy ponad 100. Odpowiednie wyćwiczenie ich wpływa na rozwój mowy. Samodzielne jedzenie to też dotykanie różnych faktur, poznawanie smaków to wszystko wpływa również na rozwój sensoryczny. Nauka jedzenia sztućcami świetnie wpływa na rozwój małej motoryki. Zobacz nasz wpis o samodzielnym jedzenie i przydatnych produktach >>KLIK<<

Komentarze ()

Nasz sklep stosuje pliki cookies w celu zapewnienia świadczenia usług oraz dla celów statystycznych. Więcej informacji znajduje się w naszej polityce prywatności.